Celý týden se hlídáme, jíme jen zdravé jídlo, všechno šlape, jak má, a v sobotu večer zavolá kamarád/ka: “Héj, co děláš, jak se máš!? Vyrážíme do víru velkoměsta, nechceš se připojit. Pořádně se nadlábnem, popijem, obrazíme pár klubů, dáme hambáče tam u toho stánku, bude to legendární” …. Jó legendární…. Chceme vyrazit, zapařit, odvázat se, ale ne jíst všechno to špatné jídlo. Když odmítneme, budeme se cítit provinile a přijdeme o super akci. Když půjdeme, víme, že se zprasíme alkoholem a kopou zpracovaných potravin narvaných cukrem, které o zdraví slyšely maximálně z vedlejšího regálu v sámošce.

Kéž by existoval způsob, jak se dokázat kontrolovat, jak si občas užít, sníst něco nezdravého a přitom vědět, že jídlo tělo využije v náš prospěch, místo aby vše rvalo do tuků. Něco, díky čemu se opět nebudeme cítit jak mrož v komatu s diabetem a nastřelenou hyperglykémií na žíle. Kéž by se po těch sladkých dobrotách hublo a rostla svalová hmota. Hmmmmmm…. že by?

Putování jídla pod kontrolou

Jediný, o co se musíme starat, je, kam se zkonzumované jídlo uloží. Buď jsou to svaly, nebo tukové buňky. My ho chceme uložit do svalů. Kdy a jak jídlo během dne konzumujeme společně s celodenní aktivitou je začátek kontroly procesu ukládání. Všude, kde se píše o cvičení, se dozvíme, že je možné jíst po tréninku potraviny s vyšším glykemickým indexem v kombinaci s proteiny. Proč s vyšším glykemickým indexem?  Protože se rychleji přemění na glukózu a dostanou se do svalů, kde je jich v ten okamžik potřeba. V kombinaci s bílkovinami pak dojde k rychlejší regeneraci poškozených svalů. Energii do svalů přenese glukózový protein GLUT4.

Glukózový transportér 4. typu je známý jako GLUT4. Jedná se o protein, který máme zakódovaný v genech. GLUT4 je transportér regulující inzulín. Nachází se v tukových tkáních a ve svalech, hlavních tělesných tkáních reagujících na inzulín. GLUT 4 se stará o transport glukózy (proto transportér) do buněk.

GLUT 4 je ve svalech aktivní až po dobu 4 hodin po cvičení (záleží o jaké se jedná). To je doba, kdy si svaly uvědomují, že byly poškozeny a říkají si o živiny pro rychlejší regeneraci. Po cvičení máme vysokou pravděpodobnost, že to, co sníme, se pošle do svalů a neuloží do tuků. Transportér GLUT4 nám aktivují svalové kontrakce.

Nabízí se otázka, jak aktivovat GLUT 4 při zachování nízké hladiny inzulínu, přičemž celou noc hodláme konzumovat hektolitry piva a pizzu?

Odpovědí jsou svalové kontrakce, kafe/zelený čaj a další dobroty

Nejde ani tolik o kafe a čaj, ale kofein/tein. Zlepšují citlivost vůči inzulínu a zvyšují translokace GLUT4 ve svalové tkáni. To znamená, že můžeme jíst i horší potraviny a přesto si udržet nízkou hladinu inzulinu v těle. Jediným problémem je dávka, která někdy porazí i koně. U kávy je to 400 mg až 1 g. Kofeinu se tělo zbaví za nějakých 5 hodin. Není moudré si na tu dobu plánovat spánek. Se zeleným čajem to je podobné, přesná čísla bohužel neznám. Kdo do sebe zvládne nacpat obojí a nevypadnou mu oči z důlků, nechť přijme mé gratulace. Kdo si chce být maximálně jistý účinkem, hodí do sebe lžičku skořice a OMEGA3 mastné kyseliny, to vše zlepšuje citlivost těla vůči inzulínu.

Máme nízký inzulín, nabuzené transportéry GLUT4. Jak je donutíme, aby přenesly energii do svalové hmoty a ne do tuků?

Svalové kontrakce

Tim Ferriss v knize “Čtyřhodinové tělo” doporučuje 60-120 vteřinové cvičení pro aktivaci GLUT4 ve svalech. Klíčem jsou cviky jako: kliky, shyby, dřepy, výpady. Potřebujete ve svalech udržovat neustále napětí po dobu 60-120 vteřin.

Až potkáte v hospodě na toaletě někoho, kdo s maximálním nasazením dřepuje, nezírejte na něj jak na debila. Přidejte se.

Když nechceme, aby nás někdo viděl, zavřeme se na záchod. Cvičení musíme provést 2x. Jednou bezprostředně před okamžikem hříchu, než se nacpeme vším tím nezdravým jídlem a druhé přibližně 1,5 hodiny po jídle. Je víc než zábavné pozorovat při dřepech někoho, kdo v sobě má už šesté pivo.

Rekapitulace:

  • 400 mg až 1 g kofeinu/teinu zhruba hodinu, před tím, než vyrazíme na legendární žranici. Případně ještě lžičku skořice a Omega 3 kyseliny. To vše pro zlepšení citlivosti těla na inzulín.

  • Bezprostředně před jídlem: 60-120 sekund ustavičného cvičení (dřepy, kliky, výpady…)

  • 1,5 hodiny po prvním soustu zopakovat cvičení a udržovat napětí ve svalech

Normálnímu zdravému jedinci bude metoda fungovat. V daný den asi úplně nezhubneme, ale ani nepřibereme. Když se podobně stravujeme denně, metoda nefunguje. Jednou za týden, je pro většinu lidí maximum. Někomu funguje i 2x do týdně, ale nepřehánějme to. Jíst se má zdravě.

Hubnutí je zábava!

Když víte jak na to je hubnutí opravdu sranda. Jak vidíte, zdravý životní styl a hubené tělo není o věčném odříkání si. Existuje spousty dalších triků jak tělo zmást, klidně se přejídat a přitom hubnout. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit. Ukážu vám jak je možné zhubnout a jednou provždy skoncovat s nadváhou.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.